Sbor dobrovolných hasičů ve Velké Chuchli vznikl zásluhou místních občanů Matyáše Ouřady, Jaroslava Příhody, Václava Lišky, Antonína Maška, Josefa Holečka a Josefa Klána 23. dubna 1893, kdy byla v hostinci „U Holečků“ svolána ustavující valná hromada. Prvním starostou se stal Antonín Mašek, velitelem Matyáš Ouřada a jednatelem Josef Holeček. Na ustavující schůzi se do sboru přihlásilo celkem 55 členů.
Již od svých prvopočátku spolupracoval tento sbor se zdejším obecním úřadem, který pro hasiče zakoupil nářadí a výstroj. Spolkovou místnost měli původně hasiči v restauraci „U Holečků“, později se přesunuli do hasičské zbrojnice, v dnes již neexistující budově obecního úřadu na Náměstí Chuchelských bojovníků.
Již 16. července 1893, tedy tři měsíce od svého vzniku, připravil sbor první veřejné cvičení, v záři se pak v Krči zúčastnil sjezdu pražské župy a v tomto roce zasahoval hned při čtyřech požárech v obci i nedalekém Slivenci.
Činnost sboru nebyla spojena jen se cvičením a prevencí, ale zásluhou místních hasičů vznikla v Chuchli dlouholetá plesová tradice. První ples se zde konal hned v následujícím roce po založení sboru, 14. ledna. Dále v roce 1907 založili „Fond pomoci pro zesnulé“, v roce 1910 vznikla sborová knihovna, která se o jedenáct let později stala základem pro knihovnu obecní. V témže roce, 19. června, se v Chuchli konal sjezd hasičské župy „Kazín“. V té době měl sbor 66 členů.
Částečný útlum pro hasiče nastal v letech první světové války, kdy bylo mnoho členů tohoto sboru nuceno odejít na frontu. Nový „vítr“ v práci chuchelských hasičů „zavál“ až po vzniku Československé republiky. V roce 1921 byl ještě založen odbor pro samaritány a o dva roky později, kdy ve sboru bylo přihlášeno 94 členů, z nichž bylo i několik žen, bylo založeno „jinošské družstvo“. Zároveň v tomto roce vstoupil celý sbor do Československého červeného kříže. Řada členů sboru vstoupila také do chuchelského divadelního spolku J. K. Tyl.
V roce 1928 se členové sboru zúčastnili jubilejního sjezdu československého hasičstva, kde podle návrhu Jana Vorlíčka cvičili se sekerkami a prostná se žebříky.
V roce 1932 bylo v hasičském sboru již 332 chuchelských občanů a přiměřeně s tím, se pomalu zlepšovalo i vybavení sboru. V roce 1934 byla zakoupena dvoukolová stříkačka a o rok později pak pro její dopravu i automobil, který po rekonstrukci sloužil jako sanitka, s níž se od roku 1936 jezdilo také k úrazům na dostihové závodiště.
Zdejší hasičský sbor pracoval i v prvních letech 2. světové války, a to tak, že dokonce v roce 1940 byl založen dramatický odbor, který svá představení hrál v restauraci „Start“. Takto vystupoval až do roku 1942, kdy v období „heidrichiády“ byl zrušen a celková činnost hasičského sboru byla značně okleštěna.
Ke své původní práci se členové sboru mohli vrátit až po květnu 1945. Tehdy svoji práci obnovil i dramatický odbor, pořádaly se různé přednášky s hasičskou tématikou a většina členů se zapojila do zvelebování obce. Nejprve vše vypadalo, že sbor má u občanů „zelenou“. V 50. letech cvičila v Chuchli dvě družstva mužů, jedno žen a jedno bylo záložní. V té době chuchelští hasiči, respektive v té době se jim již říkalo požárníci, byli nejmasovější organizací. Útlum ale nastal takřka po deseti letech, začátkem 60. let. V té době již místní obyvatelé neměli zájem zapojovat se do aktivit sboru, dramatický odbor byl zrušen a při „životě“ se podařilo udržet po jednom družstvu mužů, žen a dětí. Pracovalo zde cca 100 lidí, kteří se aktivně zúčastňovali hasičských soutěží, každoročně v restauraci „U Holečků“ pořádali plesy a podíleli se na veřejných akcích, jako bylo například nošení vody na hřbitov, pořádání dětských dnů, účast na pietních aktech či prevence mezi obyvateli a na chuchelském závodišti.
Od roku 1936 se sbor scházel ve své zbrojnici tzv. „Kresovně“, kde kromě hasičského vybavení bylo v 80. letech minulého století ještě sklenářství a mandl. Jelikož postupem času byl stav objektu pro účely hasičů nevhodný, byl na počátku 90. let dům zbourán a na jeho místě byl postaven Klubový dům, v němž své místo našli i zdejší hasiči. Časem, v roce 1995 zde získali i zbrojnici a klubovnu.
V současnosti má, již opět hasičský sbor 70 členů, kteří hlavně spolupracují s hasiči z Lochkova a Radotína.
Svoji úlohu osvědčil při povodních v roce 2002 a 2013, kdy úspěšně sekundoval profesionálním jednotkám při ostraze objektů a likvidaci následků ničivé katastrofy. V roce 2007 byla v rámci dobrovolného sboru vytvořena Jednotka Sboru dobrovolných hasičů přímo podřízená městské části a vybavená moderním zařízením a vybavením.
Z dalších aktivit připomeňme, že pro chuchelské občany místní hasiči tradičně každým rokem pořádají sběr železného šrotu, jehož výtěžek věnují na den dětí, který se koná každý rok v červnu v Chuchelském háji.