1836 – 12. 8. 1890
Původně zbraslavský podučitel pocházel z Líšnice a v roce 1860, kdy nastoupil jako řídící učitel do školy v Malé Chuchli, mu bylo 24 let. Do života obce se zapojil ihned jako ředitel kůru a kostelník v chrámu Narození Panny Marie. V roce 1873 založil školní knihovnu, o sedm let později se vzdal ve prospěch školy učitelské zahrady a v témže roce inicioval myšlenku rozšíření školní budovy vzhledem ke zvyšujícímu se počtu dětí. Přístavba byla již za necelý rok hotova a Josefu Sukovi bylo poděkováno nejen školní inspekcí a generálním vikářem, ale také chuchelskými občany. Ti ho obdivovali za jeho znalosti, schopnosti i lidský přístup k dětem, a tak se 12. července 1885 zastupitelé spojených obcí Malá a Velká Chuchle rozhodli udělit J. Sukovi čestné občanství obce při příležitosti jeho 25 letého působení v chuchelské škole.
„Uznávajíce zásluhy, kterých sobě o rozkvět školství a obce naší plnou měrou vydobil ctěný řídící učitel pan Josef Suk blahodárným působením svým po dobu pětadvaceti let z úcty a vděčnosti jmenujeme Jej čestným občanem obce Velké a Malé Chuchle.
Žádáme zároveň pana obecního starostu, aby zhotoviti dal slušný diplom čestného občanství na útraty obce zdejší a diplom ten budiž oslavenci panu Josefu Sukovi v den ukončení školního roku dne 18. července t. r. u večer slavnostním způsobem u přítomnosti všech členů obecního zastupitelstva panem obecním starostou odevzdán.“
Velkolepá slavnost na jeho počest se konala 18. července 1885. Sraz byl u chuchelské školy, kde se střílelo z hmoždířů, děti i rodiče zpívali hymnu a další písně. Pak zazněly v podání sboru pod vedením řídícího učitele Javůrka z Košíř čtverozpěvy a byl vypálen ohňostroj. Po krátkém projevu starosty Matěje Ouřady, oslavenec poděkoval a přítomní občané se přesunuli do hostince „u České koruny,“ kde byl uspořádán přátelský večer. Řadu přípitků zahájil učitel Michal Holeček. Nenucená zábava, o kterou se hlavně starali členové Čtenářské besedy, trvala dlouho do půlnoci.
Druhého dne se Malá Chuchle oblékla do slavnostního hávu. Všude visely prapory v národních barvách, mířili sem desítky lidí. Nechyběli chuchelští zastupitelé, místní školní rada, členové Čtenářské besedy i učitelé z okolních obcí. Po mši svaté, kterou sloužil zbraslavský farář František Trankler a krátkém proslovu, který pronesla žákyně školy, se členové zastupitelstva a místní rada odebrali do školy, kde předali Josefu Sukovi diplom čestného občanství. Kromě toho přišla také delegace místních občanů a lázeňských hostů ve složení: sl. Macháčková, Jaroslav Vrchlický a J. Seifert (člen Národního divadla), která předala čestnému občanu stříbrný pohár. Na slavnost se také s blahopřejným diplomem dostavili zástupci úředníků zbraslavského okresu. V poledne byl uspořádán ve škole banket pro pozvané hosty, odpoledne pak Čtenářskou besedou v hostinci „u České koruny“ byla připravena zahradní zábava ve prospěch Ústřední matice školské.
Josef Suk zemřel po dlouhé a těžké nemoci 12. srpna 1890 ve věku pouhých 54 let. Pohřeb se uskutečnil o dva dny později na chuchelském hřbitově, za veliké účasti místních i přespolních obyvatel. Smutný průvod vedl vikář P. František Micka a u hrobu hovořil zbraslavský kanovník a farář František Trankler, jehož byl Josef Suk žákem. Škole pak zemřelý řídící učitel a čestný občan obce odkázal vkladní knížku se 150 zlatými. Z úroků vkladu byly zakupovány tužky, sešity a další pomůcky pro chudé děti.
Je pohřbený ve Velké Chuchli na starém hřbitově, číslo hrobu 77.