Kroniky a kronikáři

♦ Zpravodaj pro obecní kronikáře a vlastivědné pracovníky ♦

Přihlášení kronikáře


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kronikářská poradna

Novinky

17.04.2014: Komentáře
Ke každému článku můžete přidat komentář. Poslední komentáře vidí pouze registrovaní čtenáři, kteří se nemusí obtěžovat vyplňováním administrativních údajů. Registrovat se jako uživatel zpravodaje Kroniky a kronikáři rozhodně vyplatí!

17.04.2014: Občasným kliknutím
na některou z bezpečných reklam od firmy Google podpoříte existenci zpravodaje Kroniky a kronikáři. Děkujeme.

Komentujete...

 • Zasloužené uznání:
  " Na seminářích pro kronikáře přednáším kromě Oral History, Pravopis pro kronikáře (podle vlastní příručky, o kterou je mimochodem zájem) a kronikářskou praxi. Předkládám posluchačům po předchozázej . . . " (Městská část Praha 15 udělila dvě čestná občanství)
 • bez titulku:
  "Kroniku vám přečtou a přeloží, a pravděpodobně též odborně zdigitalizují, v příslušném okresním archivu - myslím že pro Zákupy je to Česká Lípa. A uložit originál rovněž doporučuji v okresním archivu . . . " (V Zákupech našli starou kroniku)
 • hřbitov:
  "Není jasné z textu o kterém hřbitově se píše, ale v Mariánských Lázních je lesní hřbitov, kde jsou na kamenech (suťové pole) umístěné samostatně pamětní desky padlých vojáků ve světové válce. Ale díky . . . " (Tajemství pohlednice)
 • Gratulace a poděkování:
  "Milá Dášenko, jsem moc ráda, že jsem měla tu čest poznat Vás i osobně. Jste člověk, kterého správně Mgr. Košťák oslovil, neboť jste neuvěřitelně pracovitá. Dokazuje to i řada ocenění, kterých se obci . . . " (Jak vznikají kronikářské webové stránky?)
 • Boží Dar

  Vstup na stránky je zpoplatněn částkou 365 Kč. Nově registrovaným čtenářům je zasíláno automaticky jednou měsíčně upozornění s pokyny k platbě. Neregistrovaní čtenáři mají přístup omezený pouze na vybrané články (asi 10% obsahu).

  Jak komunikovat se starostou?

  Vydáno dne 24. 04. 2014 (4 přečtení)
  Co dělat v případě, kdy starosta (zastupitelé) odmítají kronikářův text?
  Jsme lidé a často se nám stává, že se mezi sebou přeme a máme na věc různé názory. Kronikáři v tom nejsou žádnou výjimkou a tak se i kronikáři může stát, že se při konzultaci textu pro kroniku občas dostane do sporu se starostou, nebo zastupiteli či členy letopisecké komise, kteří jeho text před zápisem schvalují.

  Chcete si pro své potřeby digitalizovat zajímavé historické dokumenty?

  Vydáno dne 17. 04. 2014 (38 přečtení)
  Nabízíme Vám technické parametry skenování, které jsou určeny pro amatérské - domácí nebo kancelářské skenování dokumentů pro účely vlastní archivace a převodu do digitální podoby.

  Kronikáři v Lysé posedmé

  Vydáno dne 17. 04. 2014 (44 přečtení)
  Kronika Chebu - Jindřich Turek (Lysá 13. 4. 2014)Setkávání kronikářů ze Středních Čech, ale i Prahy a dalších míst z celých Čech má na Výstavišti v Lysé nad Labem svoji sedmiletou tradici. Kronikáři se sem opakovaně rádi vracejí a pořadatelé, včele s panem Janem Řehounkem a Mgr. Tomášem Hromádkou, pro ně mají vždy přichystané nějaké překvapení. Letos nastala komplikace v tom, že provozovatelé výstaviště posunuli termín setkání o celý měsíc a navíc na nedělní dopolední termín, a proto se musel z účasti omluvit druhý ze jmenovaných moderátorů, který měl na ten samý den dohodnutý jiný závazek. Výtečně ho zastoupil PhDr. Jiří Bartoň, kronikář městské části Prala 11. S Janem Řehounkem vytvořili dvojici, která četné návštěvníky provedla pečlivě připraveným a bohatým programem. Střídaly se zde informace pro začínající kronikáře, s řadou odborných vstupů, za které byli vděčni ti pokročilejší.

  Ledenický hrad si podpálil podle pověsti sám majitel

  Vydáno dne 16. 04. 2014 (12 přečtení)
  Jiří Cukr je kronikářem městysu Ledenice na Českobudějovicku. „Snažím se zachycovat i na první pohled nezajímavé každodenní věci," říká o své práci.

  Vlašim postrádá kronikáře, hledá nového

  Vydáno dne 16. 04. 2014 (35 přečtení)
  Věrně a nezkresleně zaznamenat nejdůležitější události v obci či městě je úkolem každého kronikáře. Toho ale teď Vlašim postrádá.

  Semináře pro kronikáře v Olomouci, Ostravě a Plzni

  Vydáno dne 05. 04. 2014 (57 přečtení)
  Pro pokročilejší kronikáře OLOMOUC - Kronikářská praxe I. - 17.4.2014, bližší informace a přihlášení zde
  OSTRAVA - Kronikářská praxe I. - 18.4.2014, bližší informace a přihlášení zde

  Pro zcela začínající kronikáře nebo pro kronikáře, kteří na školení nikdy nebyli PLZEŇ - Kronika 21. století - 17. 6. 2014, bližší informace a přihlášení zde
  Aktuality

  O kronikách v Českém rozhlasu - Dvojce

  Vydáno dne 05. 04. 2014 (37 přečtení)
  Vysílání Českého rozhlasu - Dvojky obohatí ve středu 9. dubna 2014 beseda věnovaná kronikám a kronikářům v rámci pořadu "Jak to vidíte?" od 16 hodin. V rámci pořadu budou hosté odpovídat i na e-mailové a telefonické dotazy. Bližší informace zde a zde
  | Autor: Tomáš Hromádka | Informační e-mailVytisknout článek

  Jak v kronice přistupovat k zápisu o převratných společenských událostech

  Vydáno dne 05. 04. 2014 (57 přečtení)
  Pro mnohé kronikáře je traumatem vědomí zodpovědnosti nejen za formu, ale zvláště za obsah záznamů, které tvoří. Listováním kronikami obcí jsem objevil často se opakující situaci, kdy již jednou zaznamenané je následně znovu komentováno a opravováno. To v lepším případě. V některých byly dokonce „nevhodné“ stránky vytrženy a vlepeny jiné, s tím správným textem. To považuji nejen za nezákonné, ale přímo barbarské. Toto se dělo v nejrůznějších etapách vývoje naší země. Nelze napsat, že to bylo charakteristické pouze pro nějakou jedinečnou dobu.

  Jiří Král jako kronikář skončil, výstřižky si ale stále schovává

  Vydáno dne 16. 03. 2014 (44 přečtení)
  Mladá Boleslav - Vést městskou kroniku začal v roce 1996, letos jej vystřídal ředitel muzea Luděk Beneš.

  Spolupráce kronikáře a archivu

  Vydáno dne 26. 02. 2014 (153 přečtení)
  Kronikáři mají často pocit osamělosti. Myslí si, že jejich starostem lidé nerozumí a že se nemají kam obrátit se žádostí o radu a pomoc, kterou při výkonu své zodpovědné funkce potřebují. A přitom máme institut, který jejich činnost nejen chápe, ale současně ji uznává a oceňuje. Má velký zájem na tom, aby kronikáři mohli svoji práci provádět na úrovni a dobře.

  index | 1-10 | následující | Celkem 575 článků

  Layout rsBloger by pa3k © 2005
  Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.