Kroniky a kronikáři

♦ Zpravodaj pro obecní kronikáře a vlastivědné pracovníky ♦

Přihlášení kronikáře


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kronikářská poradna

Novinky

11.07.2014: Připravujeme další tištěné číslo
... zpravodaje. Příspěvky můžete zasílat na adresu redakce - uvítáme spíše kratší texty se vztahem ke kronikářské praxi.

17.04.2014: Občasným kliknutím
na některou z bezpečných reklam od firmy Google podpoříte existenci zpravodaje Kroniky a kronikáři. Děkujeme.

Boží Dar

Pro čtení kompletního obsahu zpravodaje (platná legislativa, metodická pomoc, diskusní fórum) je třeba uhradit částku 365 Kč (koruna na den). Platnost přihlášení je 365 dní. Bližší informace na kronikari@regionplus.cz.
Pro čtenáře, kteří výše uvedenou částku neuhradili, jsou funkce webu omezeny a je znemožněno čtení většiny článků a využívání většiny aplikací.

Vyšlo III. vydání publikace KRONIKY OBCÍ

Vydáno dne 21. 10. 2014 (50 přečtení)
Kroniky obcí - III. vydání17. října vyšlo III. upravené a aktualizované vydání publikace KRONIKY OBCÍ. Publikaci vydalo Národní a informační poradenské středisko pro kulturu (NIPOS). Autorem metodické pomůcky je Mgr. Tomáš Hromádka, dlouholetý kronikář MČ Praha - Velká Chuchle. V rámci publikace shrnuje základní postupy pro vedení kroniky a aktuální legislativu k dané problematice. Pravidla byla zpracována ve spolupráci s Archivní správou Ministerstva vnitra ČR a stanou se vítanou pomůckou pro začínající i zkušené kronikáře. Tištěnou verzi publikace bude NIPOS rozdávat zdarma při různých setkáních a seminářích (nelze ji zatím objednat poštou), zájemci si ji také mohou zdarma stáhnout ve formě PDF - zde.

Soutěž „O nejlepší kroniku Libereckého kraje“

Vydáno dne 21. 10. 2014 (35 přečtení)
V roce 2013 uspořádaly Ještědská pobočka České archivní společnosti se sídlem v Liberci, Krajský úřad Libereckého kraje a Severočeské muzeum první ročník soutěže O nejlepší kroniku Libereckého kraje . Plán na uskutečnění soutěže se rodil několik let. Cílem soutěže je především povzbuzení a ocenění práce těch kronikářů a kronikářek, kteří svým dílem dělají čest obcím, v nichž působí. Hodnoceny byly kroniky za léta 2010 až 2011. Finanční prostředky ve výši 20 000 Kč zajistil Krajský úřad Libereckého kraje, oceněna byla první tři místa částkami 5000, 3000 a 1500 Kč.

Archivní konference na Zbraslavi

Vydáno dne 30. 09. 2014 (43 přečtení)
Dne 17. září 2014 proběhlo v Praze setkání věnované kronikám s názvem „Kroniky jako historický pramen, k sedmistému výročí úmrtí Oty Durynského“. Akce proběhla v Praze v královském sále Zbraslavského zámku. Celé setkání neslo podtitul k sedmistému výročí úmrtí Oty Durynského, jako připomenutí slavného středověkého kronikáře a autora Kroniky zbraslavské. Kolokvium organizoval Historický ústav, Národní galerie, Státní okresní archiv Praha-západ a Státní oblastní archiv Praha.
Historické přednášky byly rozděleny do tří bloků. Na účastníky působilo místo, kde se celá akce odehrávala. Objekt kláštera (dnešního zámku Zbraslav) byl v 18. století vystavěn na pozůstatcích někdejšího středověkého Zbraslavského kláštera, který založil král Václav II.
Proto se i řada přednášek vztahovala právě k zbraslavské kronice, i když nechyběly ani příspěvky ke kronikám z 19. a 20. století. Mezi přednášejícími byli hlavně historici, ale i archiváři, učitelé a lingvistka. Na závěr setkání proběhla prohlídka kostela sv. Jakuba Staršího.

Pavel Buchtele
Státní okresní archiv Praha - západ
index | 1-10 | následující | Celkem 599 článků

Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.