Přihlášení kronikáře


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Novinky

11.02.2016: Zpravodaj 1/2016
K 15. únoru 2016 vychází první letošní číslo zpravodaje Kroniky a kronikáři. V obsahu zpravodaje shrnujeme uplynulý půl rok v kronikářském dění, mimo jiné se vracíme ke kronikářským soutěžím v Libereckém, Karlovarském, Plzeňském kraji a Svazku obcí Blatenska. Nad situací v oblasti kronikářství se zamýšlí členka Sdružení kronikářů Čech, Moravy a Slezska Andrea Holasová, nechybí ani oblíbená kronikářská poradna. Zpravodaj budeme v termínu po 15. únoru zasílat všem řádným předplatitelům poštou.

Informace o poradně

Nevíte si rady s kronikou? Rádi poradíme. Po uhrazení předplatného budete mít možnost pokládat dotazy a získávat odpovědi - podrobnější informace.

Boží Dar

Vychází kniha Po stopách spořilovských legionářů

Vydáno dne 12. 02. 2016 (14 přečtení)
Po stopách spořilovských legionářůV těchto dnech vychází péčí vydavatele zpravodaje Kroniky a kronikáři výpravná publikace s názvem Po stopách spořilovských legionářů. Zachycuje osudy 38 vojáků z první světové války – legionářů, kteří se účastnili bojů na frontách v Rusku, Francii a Itálii a jejich odkaz, který v Praze, v zahradní čtvrti Spořilově po svém návratu z bojišť první světové války zanechali, mimo jiné ve formě pomníku Hrdinům od Zborova na Roztylském náměstí.
Publikace zahrnuje i popis snah organizací i jednotlivců o obnovu pomníku v různých obdobích, včetně diskuse, která proběhla v místních Spořilovských novinách. Součástí publikace jsou kresby, fotografie a doklady připomínající jednotlivé osudy spořilovských občanů. Knihu uvozuje stať doc. Ing. Vratislava Preclíka, CSc. místopředsedy Masarykova demokratického hnutí o samotné bitvě u Zborova (2. 7. 2017).

Seminář pro začínající i pokročilé kronikáře v Brně

Vydáno dne 11. 02. 2016 (40 přečtení)
Vzdělávací agentura ČR pořádá v pondělí 29. února 2016 v Brně vzdělávací seminář pro začínající kronikáře pod názvem "Jak vést obecní kroniku?" Na programu budou informace vztahující se k legislativě (Zákon o kronikách obcí, Zákon na ochranu osobních údajů, Autorský a Archivní zákon) a k vlastnímu vedení kroniky (praktické rady a informace). Nebude chybět ani diskuze účastníků. Bližší informace a možnost přihlášení najdete zde.

Zlínský kraj zpřístupňuje historické dokumenty

Vydáno dne 28. 01. 2016 (36 přečtení)
Vzácné sbírkové fondy čtyř muzeí, galerie výtvarného umění, hvězdárny i krajské knihovny ve Zlínském kraji najdou zájemci nově na internetu. Portál na adrese https://ebadatelna.zlkraj.cz postupně nabídne 460.000 stran dokumentů a také filmy v celkové délce 860 minut.

Události roku 2015

Vydáno dne 05. 01. 2016 (80 přečtení)
Většina z nás kronikářů si samozřejmě vede průběžně svoje záznamy o významných událostech ve světě, v České republice, v regionu i ve vlastní obci. Může se ale stát, že z různých důvodů na některou událost zapomeneme. V tom případě pomůže internet a např databáze (celosvětových i českých) událostí na Wikipedii - za rok 2015 aktuálně zde.

Další databázi najdete např. na serveru Idnes.cz

Doporučujeme ale si všímat jen těch celosvětových, celostátních událostí, které se skutečně nějakým způsobem odrazily v životě obce.
index | 1-10 | následující | Celkem 688 článků

Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.