Kroniky a kronikáři

♦ Zpravodaj pro obecní kronikáře a vlastivědné pracovníky ♦

Přihlášení kronikáře


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kronikářská poradna

Novinky

11.07.2014: Připravujeme další tištěné číslo
... zpravodaje. Příspěvky můžete zasílat na adresu redakce - uvítáme spíše kratší texty se vztahem ke kronikářské praxi.

17.04.2014: Občasným kliknutím
na některou z bezpečných reklam od firmy Google podpoříte existenci zpravodaje Kroniky a kronikáři. Děkujeme.

Boží Dar

Vstup na stránky je zpoplatněn částkou 365 Kč. Nově registrovaným čtenářům je zasíláno automaticky jednou měsíčně upozornění s pokyny k platbě. Neregistrovaní čtenáři mají přístup omezený pouze na vybrané články (asi 10% obsahu).

O čem (ne)psat do kroniky

Vydáno dne 07. 07. 2014 (50 přečtení)
Dilema, které řeší každý kronikář. Přestože má vzor v předchozích zápisech, doporučení zvolené letopisecké komise, názor starosty a dalších lidí, kteří se k této otázce chtějí vyslovit, konečné rozhodnutí o tom, co do kroniky nakonec napíše, je velmi často jenom na něm.

Výročí první světové války

Vydáno dne 18. 06. 2014 (51 přečtení)
Blíží se různá výročí spojená s 1. světovou válkou (1914 - 1918). Při té příležitosti se nám kronikářům nabízí různé možnosti, jak uvedenou událost prezentovat. Např. v úterý 3. června 2014 v 16, 30 hodin se v sále Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově uskutečnila přednáška místního kronikáře Mgr. Roberta Bílka "Velká válka - oběti 1. světové války na Vyškovsku".
Pořádáte podobnou akci? Napište nám na kronika@sf.cz - rádi zveřejníme.

Nová kniha o Kopidlnu

Vydáno dne 04. 06. 2014 (80 přečtení)
Na Kopidlenských slavnostech, které se konají v sobotu 21. června, bude pokřtěna kniha Kopidlno - Drahoraz, Ledkov, Mlýnec, Pševes, jejímž editorem, spoluautorem a nakladatelem je Jan Řehounek (nakladatelství Kaplanka Nymburk).
Kniha neotřelým a přehledným způsobem mapuje dlouhou historii Kopidlna - východočeského města na okraji Českého ráje.
Jde o literaturu faktu, ovšem v beletrizovaném zpracování. Krátké kapitoly jsou rozděleny pomocí nadtitulků do jednotlivých témat: Příběhy tvořící dějiny města, Významné listiny, Architektonické a umělecké památky, Kdo je kdo, Kopidlenské osobnosti, Kopidlenské spolky a korporace, Firmy a podnikání, Pověsti a vyprávění, Kopidlno v české literatuře, Kopidlno ve filmu, Kopidlno v lidové písni a slovesnosti, Řekli či napsali o Kopidlně, Kulturní akce a festivaly.
V samostatných kapitolách je zpracovaná historie přidružených obcí Drahorazi, Ledkova, Mlýnce a Pševsi.
Psané slovo je doplněno řadou zajímavých historických fotografií a reprodukcí dokumentů (4 historické mapy, 23 reprodukcí historických dokumentů, 207 fotografií).
Kmotrem knihy bude spisovatel, textař, scénárista a dramatik Zdeněk Svěrák.
index | 1-10 | následující | Celkem 586 článků

Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.