Přihlášení kronikáře


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Novinky

31.03.2015: Postupně jsou předávána ocenění Kronikář roku 2015
V minulých dnech byl slavnostně předán diplom KRONIKÁŘ ROKU 2015 Marii Zdeňkové - kronikářce MČ Praha 15. Podrobnosti zjišťujeme.

23.03.2015: Setkání kronikářů v Lysé nad Labem
se letos bude konat na tamním výstavišti 18. dubna 2015 od 10 hodin a to jen pro předem přihlášené kronikáře. Letos budou hovořit zejména dlouholetí kronikáři o problémech s předáním své funkce. Zpravodaj Kroniky a kronikáři není organizátorem tohoto setkání, zájemci nechť se obrátí na organizátory na adrese zde.

01.03.2015: Možnost inzerce
Nově nabízíme v kronikářském zpravodaji (jak v jeho tištěné, tak i elektronické formě) možnost inzerce - jde o příležitost pro firmy a živnostníky, kteří se zabývají vazbou kronik, výrobou trvanlivého papíru, inkoustu, dokumentních per aj. k prezentaci v periodiku, které čte v tištěné podobě více než 500 kronikářů z celé České republiky a navíc další stovky zájemců na internetu.

Informace o poradně

Nevíte si rady s kronikou? Rádi poradíme. Po uhrazení předplatného budete mít možnost pokládat dotazy a získávat odpovědi - podrobnější informace.

Boží Dar

Současné kroniky v kostele

Vydáno dne 17. 04. 2015 (28 přečtení)
K významným historickým stavebním památkám Prahy Hostivaře patří kostel římskokatolické farnosti s názvem Stětí sv. Jana Křtitele. Nepatří mezi nejstarší klenoty ani nepoutá pozornost z hlediska stavebního slohu. I tady by však odborník připomněl řadu nezvyklostí hlavně v nástěnné malbě, jako to učinila tamější kronikářka Marie Zdeňková. K pozoruhodnostem navíc patří také kroniky. Informační tabule připomíná titulní stranu latinsky psané z roku 1709, v depozitáři je uložena funkční farní. Má úctyhodné rozměry. Důkladná vazba umožnila spojit stovky listů nikoliv hladkého povrchu našedlé barvy. Její první zápis vznikl sice až okolo roku 1848, ale pokračuje do současnosti. Němčina se střídala s latinou, následující zápisy mají českou podobu. Ten zatím poslední bude mít datum 28. března 2015 a bude ve znamení kronikářské události.

Český jazyk pro kronikáře

Vydáno dne 24. 03. 2015 (98 přečtení)
Pravopisná příručka pod názvem Pravopis pro kronikáře a úředníky , kterou si mohou zájemci zdarma stáhnout v rámci kronikářského zpravodaje (Ke stažení -> Zajímavosti) vychází z praxe, a je tvořena 21 stranami. Neobsahuje výklad, ale praktické příklady, a to většinou ve dvojicích tvarů - správných a chybných.

Vojenský ústřední archiv přesunuli historici do Ruzyně

Vydáno dne 17. 03. 2015 (48 přečtení)
Dnes byla otevřena nová budova Vojenského ústředního archivu v Praze. Do zrekonstruovaného objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni se archiv přesunul z Invalidovny v Karlíně, kterou v roce 2002 poničily povodně a poškodily velkou část sbírek. Slavnostního otevření archivu se zúčastnil ministr obrany Martin Stropnický.

Dvakrát o Dobříši

Vydáno dne 10. 03. 2015 (51 přečtení)
Ačkoliv do kronik okrašlovacích spolků jsem už také nahlédl a mile mě překvapila jejich dokumentární cena v kreslené nebo fotografické podobě, schopností vydávat knižní publikace dovedou pro mne snad jen v Dobříši.
V roce 2010 zásluhou realitní kanceláře SNARK tam vyšlo již druhé vydání rozsáhlé publikace DOBŘÍŠ V PROMĚNÁCH a v loňském roce pak prvotina s názvem KRÁLOVSKÝ A KOMORNÍ HRAD DOBŘÍŠ. Obě publikace mají jednoho autora, a to Petra Kadlece. Ten se v první z knih soustředil na fotografické přiblížení možná desítky let starých domů, podob náměstí, sakrálních staveb, továren, obchodů, slavených událostí v konfrontaci se současnými. Ty doprovodil stručným, ale výstižným textem. Formát knihy má podobu A 4, obrazová část je černobílá kromě barevných na deskách. Druhá publikace obsahuje sice méně fotografií, navíc však řadu znaků, rytin, rukopisných textů, situačních nákresů nebo uměleckého ztvárnění třeba prvního hamru v lokalitě. Obě publikace jsou podloženy badatelským úsilím a spoluprací se znalci a fotografy a jsou tvořeny více jak 200 stranami, i když rozdílného formátu.
Obě publikace jsou nejen zajímavým dokladem o historii Dobříše a okolí, ale také cennou upomínkou pro návštěvníky. Mně osobně udělaly Kadlecovy knihy o to větší radost, protože jsem v době existence zámku jako sídla spisovatelů a okresního města tady krátce působil na tehdejší jedenáctiletce, a nyní po desítkách let se podílel na tvorbě jako korektor.
index | 1-10 | následující | Celkem 629 článků

Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.