Kroniky a kronikáři

♦ Zpravodaj pro obecní kronikáře a vlastivědné pracovníky ♦

Přihlášení kronikáře


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kronikářská poradna

Novinky

11.07.2014: Připravujeme další tištěné číslo
... zpravodaje. Příspěvky můžete zasílat na adresu redakce - uvítáme spíše kratší texty se vztahem ke kronikářské praxi.

17.04.2014: Občasným kliknutím
na některou z bezpečných reklam od firmy Google podpoříte existenci zpravodaje Kroniky a kronikáři. Děkujeme.

Boží Dar

Vstup na stránky je zpoplatněn částkou 365 Kč. Nově registrovaným čtenářům je zasíláno automaticky jednou měsíčně upozornění s pokyny k platbě. Neregistrovaní čtenáři mají přístup omezený pouze na vybrané články (asi 10% obsahu).

Setkání v Roztokách

Vydáno dne 16. 09. 2014 (13 přečtení)
V pátek 30. května proběhlo za laskavé pomoci pracovnice Roztockého muzea Mgr. Marcely Šášinkové v krásném prostředí zámečku setkání kronikářů a regionálních historiků okresu Praha-západ. Setkání kronikářů se pořádala již 80. a 90. letech minulého století, a tak se Státní okresní archiv Praha-západ rozhodl po několikaleté přestávce tyto srazy obnovit. Letos se tedy konal již třetí ročník, který na rozdíl od minulých let proběhl ve spolupráci se Státním okresním archivem Praha-východ. Proto se zcela výjimečně zúčastnili i kronikáři z okresu Praha-východ a některých městských částí Prahy. Troufám si říci, že i právě proto bylo toto setkání pestřejší a zajímavější.
Nejdříve se ujali slova přednášející. Tomáš Hromádka seznámil přítomné s aktuálními problémy kronikářského světa. Zkušená kronikářka Jaroslava Weberová představila své vzorně vedené roztocké kroniky. Roman Straka možná začínající kronikáře překvapil přísnými pravidly a nároky na psací potřeby a na obrázcích dokumentoval, jak zub času dokáže cenné zápisy mnohdy psané nekvalitním náčiním na nekvalitní papír poničit. Já s kolegou Tomášem Herianem jsme zmínili důležitost archivních fondů četnických stanic, z kterých lze čerpat historicky velmi cenné informace.
Na každé setkání připravujeme výstavku zajímavých archiválií, která v Roztokách byla obzvlášť bohatá, protože jsme je vybírali jak z fondů Státního okresního archivu Praha-západ, tak i Praha-východ.
Hlavním cílem těchto setkání kronikářů nejsou jen odborné přednášky, ale především následná diskuze, výměna cenných zkušeností, ale i to, že se kronikáři mohou navzájem seznámit a případně spolupracovat. Nejednou se stalo, že zkušený kronikář „zaučoval“ začínajícího, byť je dělilo několik desítek kilometrů.

Pavel Buchtele, Státní okresní archiv Praha-západ
index | 1-10 | následující | Celkem 590 článků

Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.