Přihlášení kronikáře


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Novinky

31.03.2015: Postupně jsou předávána ocenění Kronikář roku 2015
V minulých dnech byl slavnostně předán diplom KRONIKÁŘ ROKU 2015 Marii Zdeňkové - kronikářce MČ Praha 15. Podrobnosti zjišťujeme.

23.03.2015: Setkání kronikářů v Lysé nad Labem
se letos bude konat na tamním výstavišti 18. dubna 2015 od 10 hodin a to jen pro předem přihlášené kronikáře. Letos budou hovořit zejména dlouholetí kronikáři o problémech s předáním své funkce. Zpravodaj Kroniky a kronikáři není organizátorem tohoto setkání, zájemci nechť se obrátí na organizátory na adrese zde.

01.03.2015: Možnost inzerce
Nově nabízíme v kronikářském zpravodaji (jak v jeho tištěné, tak i elektronické formě) možnost inzerce - jde o příležitost pro firmy a živnostníky, kteří se zabývají vazbou kronik, výrobou trvanlivého papíru, inkoustu, dokumentních per aj. k prezentaci v periodiku, které čte v tištěné podobě více než 500 kronikářů z celé České republiky a navíc další stovky zájemců na internetu.

Informace o poradně

Nevíte si rady s kronikou? Rádi poradíme. Po uhrazení předplatného budete mít možnost pokládat dotazy a získávat odpovědi - podrobnější informace.

Boží Dar

Český jazyk pro kronikáře

Vydáno dne 24. 03. 2015 (56 přečtení)
Pravopisná příručka pod názvem Pravopis pro kronikáře a úředníky , kterou si mohou zájemci zdarma stáhnout v rámci kronikářského zpravodaje (Ke stažení -> Zajímavosti) vychází z praxe, a je tvořena 21 stranami. Neobsahuje výklad, ale praktické příklady, a to většinou ve dvojicích tvarů - správných a chybných.

Vojenský ústřední archiv přesunuli historici do Ruzyně

Vydáno dne 17. 03. 2015 (35 přečtení)
Dnes byla otevřena nová budova Vojenského ústředního archivu v Praze. Do zrekonstruovaného objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni se archiv přesunul z Invalidovny v Karlíně, kterou v roce 2002 poničily povodně a poškodily velkou část sbírek. Slavnostního otevření archivu se zúčastnil ministr obrany Martin Stropnický.

Dvakrát o Dobříši

Vydáno dne 10. 03. 2015 (43 přečtení)
Ačkoliv do kronik okrašlovacích spolků jsem už také nahlédl a mile mě překvapila jejich dokumentární cena v kreslené nebo fotografické podobě, schopností vydávat knižní publikace dovedou pro mne snad jen v Dobříši.
V roce 2010 zásluhou realitní kanceláře SNARK tam vyšlo již druhé vydání rozsáhlé publikace DOBŘÍŠ V PROMĚNÁCH a v loňském roce pak prvotina s názvem KRÁLOVSKÝ A KOMORNÍ HRAD DOBŘÍŠ. Obě publikace mají jednoho autora, a to Petra Kadlece. Ten se v první z knih soustředil na fotografické přiblížení možná desítky let starých domů, podob náměstí, sakrálních staveb, továren, obchodů, slavených událostí v konfrontaci se současnými. Ty doprovodil stručným, ale výstižným textem. Formát knihy má podobu A 4, obrazová část je černobílá kromě barevných na deskách. Druhá publikace obsahuje sice méně fotografií, navíc však řadu znaků, rytin, rukopisných textů, situačních nákresů nebo uměleckého ztvárnění třeba prvního hamru v lokalitě. Obě publikace jsou podloženy badatelským úsilím a spoluprací se znalci a fotografy a jsou tvořeny více jak 200 stranami, i když rozdílného formátu.
Obě publikace jsou nejen zajímavým dokladem o historii Dobříše a okolí, ale také cennou upomínkou pro návštěvníky. Mně osobně udělaly Kadlecovy knihy o to větší radost, protože jsem v době existence zámku jako sídla spisovatelů a okresního města tady krátce působil na tehdejší jedenáctiletce, a nyní po desítkách let se podílel na tvorbě jako korektor.
index | 1-10 | následující | Celkem 627 článků

Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.