Kroniky a kronikáři

♦ Zpravodaj pro obecní kronikáře a vlastivědné pracovníky ♦

Přihlášení kronikáře


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kronikářská poradna

Novinky

11.07.2014: Připravujeme další tištěné číslo
... zpravodaje. Příspěvky můžete zasílat na adresu redakce - uvítáme spíše kratší texty se vztahem ke kronikářské praxi.

17.04.2014: Občasným kliknutím
na některou z bezpečných reklam od firmy Google podpoříte existenci zpravodaje Kroniky a kronikáři. Děkujeme.

Boží Dar

Vstup na stránky je zpoplatněn částkou 365 Kč. Nově registrovaným čtenářům je zasíláno automaticky jednou měsíčně upozornění s pokyny k platbě. Neregistrovaní čtenáři mají přístup omezený pouze na vybrané články (asi 10% obsahu).

Jak na přílohy kroniky?

Vydáno dne 20. 08. 2014 (43 přečtení)
Kronika není jenom text popisující události uplynulého roku. Její významnou součástí jsou dokumenty nejrůznějšího charakteru, který text doplňují a oživují. U starších kronik se často vkládaly přímo do textu v pamětní knize a ojediněle se tak děje i dnes. Že to není správná praxe dokazují rozložené hřbety knihy a různě se odlepující dokumenty, které se v mnoha listech kroniky jen těžko hledají. Takové materiály patří do příloh, které by měly tvořit součást každé obecní či městské kroniky.

Významné stromy jako nepostradatelná součást kronik

Vydáno dne 12. 08. 2014 (36 přečtení)
Lípa v KlementinuNejen stromy památné, ale též stromy významné si zaslouží náležitou pozornost, úctu a ochranu. Jak stávající, tak nově vysazené pozoruhodné stromy by měly být zaznamenány, aby jejich poselství bylo známo nejen široké veřejnosti, ale i dalším generacím.

Před nedávnem byla zpřístupněna na webu „Pražské památné stromy“ – www.prazskestromy.cz databáze významných stromů Prahy, ukazující zajímavé stromy metropole. Vznikl i letáček ve formě skládačky „Významné stromy kolem nás“ vydaný Agenturou Koniklec, který celé téma podrobně představuje.

Výročí první světové války

Vydáno dne 18. 06. 2014 (72 přečtení)
Blíží se různá výročí spojená s 1. světovou válkou (1914 - 1918). Při té příležitosti se nám kronikářům nabízí různé možnosti, jak uvedenou událost prezentovat. Např. v úterý 3. června 2014 v 16, 30 hodin se v sále Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově uskutečnila přednáška místního kronikáře Mgr. Roberta Bílka "Velká válka - oběti 1. světové války na Vyškovsku".
Pořádáte podobnou akci? Napište nám na kronika@sf.cz - rádi zveřejníme.
index | 1-10 | následující | Celkem 589 článků

Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.