Přihlášení kronikáře


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Novinky

11.11.2015: Setkání kronikářů
Setkání kronikářů obcí a měst Jilemnicka, Semilska a Turnovska se bude konat 20. listopadu v semilském okresním archivu. Na programu bude mj. přednáška PaedDr. Jana Luštince k výstavě „Horské boudy v Krkonoších a Jizerských horách“, otevřené ve státním okresním archivu, výměna zkušeností a aktuality ze světa muzeí a archivů. Akci pořádají Krajský úřad Libereckého kraje, Státní okresní archiv Semily a Muzeum Českého ráje v Turnově.

09.11.2015: Reportáž v České televizi
V rámci pořadu Události v regionech odvysílala Česká televize v pátek 6. 11. 2015 reportáž o problémech kronikářů - pořad si můžete prohlédnout on-line zde.

03.10.2015: Seminář v Plzni
Vzdělávací centrum pro veřejnou správu (pobočka Plzeň) bude pořádat dne 29. ledna 2016 seminář pro kronikáře - začátečníky ("Kronika 21. století").

Informace o poradně

Nevíte si rady s kronikou? Rádi poradíme. Po uhrazení předplatného budete mít možnost pokládat dotazy a získávat odpovědi - podrobnější informace.

Boží Dar

Soutěž o nejlepší kroniku Blatenska má svého vítěze

Vydáno dne 06. 11. 2015 (64 přečtení)
4. listopadu 2015 se v Hajanské hospodě v jižních Čechách konala další vzdělávací akce pro obecní kronikáře nejen z regionu Blatenska. Tentokrát mělo kronikářské setkání slavnostnější průběh než v minulých letech. Byly zde totiž vyhlášeny výsledky soutěže O nejlepší kroniku Blatenska.

Rok literatury v Nymburce

Vydáno dne 03. 11. 2015 (18 přečtení)
Dne 30. listopadu 1896 se v Nymburce sešel „odbor pro zřízení veřejné knihovny“, od 1. ledna následujícího roku zahájila městská veřejná knihovna svoji činnost. V příštím roce to tedy bude 120 let, co knihovna poskytuje služby nymburským, ale i přespolním čtenářům. K tomuto výročí byl vyhlášen rok 2016 Rokem literatury v Nymburce.

Kronikáři 22 obcí se prezentovali v Chebu

Vydáno dne 07. 10. 2015 (111 přečtení)
Kronika Chebu Výstava se konala jako doprovodný program k 25. konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska v Kulturním centru Svoboda v Chebu. Konference proběhla ve dnech 1. - 3. října a podle ohlasu zúčastněných byla velmi zdařilá.
Jako kronikář města jsem byl požádán, abych se ujal průvodcovské role, což jsem učinil rád.
Zúčastnění starostové a jimi pověřené osoby se mohli na vlastní oči seznámit s kronikářskou prací jejich autorů i v jejich obcích popřípadě městech. A není to vždy jen o psaní kronik. Řada z nich připravila pro své občany i publikace vztahující se jak k obcím samotným, tak ke svému regionu. Je jen škoda, že nemohly být z pochopitelných důvodů prezentovány originály.

V pátek převzal cenu, v sobotu zemřel...

Vydáno dne 01. 10. 2015 (66 přečtení)
Dubá
Osud je krutý, nic jiného nelze napsat. V pátek 11. září převzal kronikář Dubé Mgr. Kamil Matějovič ocenění za nelepší kroniku Libereckého kraje v kategorii obcí do 2000 obyvatel a o den později, v sobotu 12. září náhle ve věku nedožitých 85 let zemřel. Kroniku Dubé pomáhal Kamil Matějovič obnovit už v roce 1955 (!), když sepsal zajímavosti z letopisů Dubé od první zmínky o městě v polovině 13. století až do roku 1945 tak. Ke kronice se pak Matějovič vrátil až v roce 1978 a od té doby ji nepřetržitě vedl celých sedmatřicet let. Kroniku vedl se značnou pečlivostí, ručně a to včetně příloh. Jeho zápisy jsou původní, doplněné řadou kreseb a ornamentů, přitom ale výtvarná stránka kroniky pouze doplňuje bohatou část textovou, což rozhodně nebývá zvykem.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší kroniku Lib

Radní Libereckého kraje Alena Losová předala 11. září 2015 cenu vítězi kategorie do 2000 obyvatel - kronikáři obce Dubá Kamilu Matějovičovi a starostce Dubé Zdeňce Šepsové.

Plzeňský kraj vyhlásil soutěž o nejlepší kroniku!

Vydáno dne 26. 09. 2015 (51 přečtení)
S myšlenkou zviditelnit a ocenit práci obecních kronikářů přišla v roce 2009 tehdejší hejtmanka Milada Emmerová. Soutěž měla úspěch, a tak Plzeňský kraj vyhlašuje nyní už její 3. ročník. Soutěž je určena pouze pro obce Plzeňského kraje a jejich kroniky.
Vyplněnou a podepsanou přihlášku musí obec doručit osobně, datovou schránkou nebo poštou na Krajský úřad PK v době od 29. září do 21. října.
Není podstatné, zda je kronika ručně psaná nebo vedená elektronicky; důležité je, aby obsahovala kompletní zápisy let 2012, 2013 a 2014.
Po zpracování přihlášek budou obce vyzvány k doručení kroniky na Krajský úřad PK k hodnocení. Obce mohou doručit kroniku včetně příloh osobně nebo využít svozu kronik (nezapomeňte svou volbu zřetelně označit v přihlášce).
Kroniky bude hodnotit odborná porota, a to ve třech kategoriích podle velikosti obce.
Ve dnech 16. - 19. listopadu si budou moci soutěžní kroniky prohlédnout kronikáři všech obcí (soutěžních i nesoutěžních). K vystavení soutěžní kroniky musí samozřejmě obec udělit souhlas. Bonusem výstavy bude přítomnost metodika pro kroniky, který bude kronikářům odpovídat na jejich dotazy, dávat cenné rady... Informace o výstavě a otevírací době bude kronikářům zaslána na e-mail obce.
index | 1-10 | následující | Celkem 679 článků

Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.