Kroniky a kronikáři

♦ Zpravodaj pro obecní kronikáře a vlastivědné pracovníky ♦

Přihlášení kronikáře


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kronikářská poradna

Novinky

11.07.2014: Připravujeme další tištěné číslo
... zpravodaje. Příspěvky můžete zasílat na adresu redakce - uvítáme spíše kratší texty se vztahem ke kronikářské praxi.

17.04.2014: Občasným kliknutím
na některou z bezpečných reklam od firmy Google podpoříte existenci zpravodaje Kroniky a kronikáři. Děkujeme.

Boží Dar

Vstup na stránky je zpoplatněn částkou 365 Kč. Nově registrovaným čtenářům je zasíláno automaticky jednou měsíčně upozornění s pokyny k platbě. Neregistrovaní čtenáři mají přístup omezený pouze na vybrané články (asi 10% obsahu).

Vyšlo III. vydání publikace KRONIKY OBCÍ

Vydáno dne 21. 10. 2014 (37 přečtení)
Kroniky obcí - III. vydání17. října vyšlo III. upravené a aktualizované vydání publikace KRONIKY OBCÍ. Publikaci vydalo Národní a informační poradenské středisko pro kulturu (NIPOS). Autorem metodické pomůcky je Mgr. Tomáš Hromádka, dlouholetý kronikář MČ Praha - Velká Chuchle. V rámci publikace shrnuje základní postupy pro vedení kroniky a aktuální legislativu k dané problematice. Pravidla byla zpracována ve spolupráci s Archivní správou Ministerstva vnitra ČR a stanou se vítanou pomůckou pro začínající i zkušené kronikáře. Tištěnou verzi publikace bude NIPOS rozdávat zdarma při různých setkáních a seminářích (nelze ji zatím objednat poštou), zájemci si ji také mohou zdarma stáhnout ve formě PDF - zde.

Soutěž „O nejlepší kroniku Libereckého kraje“

Vydáno dne 21. 10. 2014 (26 přečtení)
V roce 2013 uspořádaly Ještědská pobočka České archivní společnosti se sídlem v Liberci, Krajský úřad Libereckého kraje a Severočeské muzeum první ročník soutěže O nejlepší kroniku Libereckého kraje . Plán na uskutečnění soutěže se rodil několik let. Cílem soutěže je především povzbuzení a ocenění práce těch kronikářů a kronikářek, kteří svým dílem dělají čest obcím, v nichž působí. Hodnoceny byly kroniky za léta 2010 až 2011. Finanční prostředky ve výši 20 000 Kč zajistil Krajský úřad Libereckého kraje, oceněna byla první tři místa částkami 5000, 3000 a 1500 Kč.

Archivní konference na Zbraslavi

Vydáno dne 30. 09. 2014 (37 přečtení)
Dne 17. září 2014 proběhlo v Praze setkání věnované kronikám s názvem „Kroniky jako historický pramen, k sedmistému výročí úmrtí Oty Durynského“. Akce proběhla v Praze v královském sále Zbraslavského zámku. Celé setkání neslo podtitul k sedmistému výročí úmrtí Oty Durynského, jako připomenutí slavného středověkého kronikáře a autora Kroniky zbraslavské. Kolokvium organizoval Historický ústav, Národní galerie, Státní okresní archiv Praha-západ a Státní oblastní archiv Praha.
Historické přednášky byly rozděleny do tří bloků. Na účastníky působilo místo, kde se celá akce odehrávala. Objekt kláštera (dnešního zámku Zbraslav) byl v 18. století vystavěn na pozůstatcích někdejšího středověkého Zbraslavského kláštera, který založil král Václav II.
Proto se i řada přednášek vztahovala právě k zbraslavské kronice, i když nechyběly ani příspěvky ke kronikám z 19. a 20. století. Mezi přednášejícími byli hlavně historici, ale i archiváři, učitelé a lingvistka. Na závěr setkání proběhla prohlídka kostela sv. Jakuba Staršího.

Pavel Buchtele
Státní okresní archiv Praha - západ
index | 1-10 | následující | Celkem 597 článků

Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.