Přihlášení kronikáře


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Novinky

01.03.2015: Možnost inzerce
Nově nabízíme v kronikářském zpravodaji (jak v jeho tištěné, tak i elektronické formě) možnost inzerce - jde o příležitost pro firmy a živnostníky, kteří se zabývají vazbou kronik, výrobou trvanlivého papíru, inkoustu, dokumentních per aj. k prezentaci v periodiku, které čte v tištěné podobě více než 500 kronikářů z celé České republiky a navíc další stovky zájemců na internetu.

06.02.2015: Ocenění kronikářky
Dnes středočeský hejtman Miloš Petera navštívil obec Žehuň a předal pamětní list kronikářce obce Žehuň Ludmile Tvrdíkové za její více než padesátiletou kronikářskou práci.

03.02.2015: Poznamenejte si
Tradiční setkání kronikářů na výstavišti v Lysé nad Labem se bude konat 18. dubna 2015. Bližší informace (např. o minulých ročnících) hledejte na http://www.vll.cz ---) veletrh Regiony ČR. Aktuální podrobnosti zveřejníme také na stránkách zpravodaje.

Boží Dar

Kronikář i autor

Vydáno dne 02. 03. 2015 (45 přečtení)
Paní Zdena Hartmanová z AKRONu mi umožnila internetově nahlédnout do 3. části celoživotního díla Antonína Samka z Bělovse, kterou je publikace NÁCHOD VČERA A DNES. Formou dokumentární fotografie a stručným popisem přiblížil historické události spjaté se současností. Na mnohých příkladech dokladuje např. stavební i společenský vývoj. Stejnou pozornost však věnuje – jestliže připomenu pouhý zlomek obsahu – také přírodním změnám třeba v podobě stromů zničených vichřicí, na jiném místě pak jejich záslužnou náhradu. Zaujme pohled na náměstí s kašnou, se šlapacími vozítky či na záběry festivalu umělců. A nejen vojenský historik by byl jistě nadšen dnes už zapomenutými hulány, kyrysníky či kozáky nebo dokonce přistáním Brandenburgu 26 na pivovarské louce. Vtipným komentářem dokázal připomenout pranýř z roku 1531 myšlenkou, co také zaniklo jeho ztrátou.

Kroniky a kronikáři na nové cestě

Vydáno dne 05. 02. 2015 (50 přečtení)
V roce 2015 vstupuje zpravodaj Kroniky a kronikáři do svého prvního oficiálního ročníku. Časopis určený převážně obecním, spolkovým a školním kronikářům tak vstupuje do nové etapy své existence. Od roku 1999, kdy začal vycházet, byl distribuován převážně interně uvnitř kronikářské komunity. Od roku 2015 má svého pevného vydavatele, redakci i distribuci.
Abychom dostáli tiskovému zákonu, budete se se zpravodajem setkávat v tištěné podobě minimálně dvakrát ročně.
Síla a hlavní hodnota zpravodaje je ovšem hlavně na internetu, kde na adrese http://regionplus.cz/kronika najdete archiv všech vydání zpravodaje od roku 1999, více než 600 dalších článků a materiálů. Bez zajímavosti není ani složka s archivními materiály z dřívějších dob. Předplatitelé v rámci nabízených služeb mohou využívat kronikářskou poradnu, kam se mohou obracet s problémy týkajícími se vedení obecních kronik, vedení obecních zpravodajů a konec konců i v souvislosti s kronikářstvím i místní kultury obecně. Předplatitelům je určen i pravidelný e-mailový servis s novinkami v kronikářském dění. Internetové stránky jsou optimalizovány pro čtení v mobilních telefonech a tabletech, rovněž lze využít službu RSS. O tom, jak uhradit předplatné a stát se pravidelným čtenářem si přečtete na jiném místě zpravodaje.
Věřím, že si zpravodaj najde své čtenáře i mezi dalšími spřátelenými skupinami badatelů, genealogů, heraldiků a archivářů a bude i nadále místem, kde se lze potěšit, přečíst si něco zajímavého, nebo vstřebat aktuální informace.

Tomáš Hromádka
šéfredaktor a vydavatel

Kdo pořádá kronikářské semináře?

Vydáno dne 28. 01. 2015 (58 přečtení)
O kronikářských seminářích pravidelně informujeme na internetových stránkách. Do budoucna bychom rádi psali více i o seminářích, které pořádají okresní muzea nebo okresní archivy, přinášeli pozvánky i výstupy z těchto seminářů. Uvítáme proto spolupráci všech, kteří se podobných akcí účastní.
V tuto chvíli zatím není jasný přesný přehled všech seminářů, o řadě z nich se dozvídáme postupně. Vedle Sdružení kronikářů Čech, Moravy a Slezska pořádají také semináře tyto instituce (doporučujeme sledovat jejich internetové stránky, případně jim svůj zájem sdělovat):


Vzdělávací centrum pro veřejnou správu, o. p. s. (Praha, Plzeň, Brno, Olomouc, Ostrava, Zlín - doporučujeme = semináře jsou AKREDITOVÁNY Ministerstvem vnitra ČR!),
odkaz: http://www.vcvscr.cz
agentura Vzdělávání.com (Liberec, Ústí nad Labem, Pardubice),
odkaz: http://www.vzdelavani.com
Vzdělávací agentura ČR (Brno),
odkaz: http://www.vacr.cz
Vzdělávací centrum ČR (České Budějovice, Jihlava, Praha).
odkaz: http://www.vccr.cz/
index | 1-10 | následující | Celkem 621 článků

Layout rsBloger by pa3k © 2005
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.